Úvod Důlní neštěstí, nehody, havárie Propad jámy Jarošovka (1998)

Propad jámy Jarošovka (1998)

934
0

Dne 10. srpna 1998 došlo k mimořádné události na jámě Jarošovka v souvislosti s poklesem zásypového materiálu do okolních důlních děl s projevem až na zemský povrch.

Vyjetím zásypových hmot z jámy Jarošova došlo k zaplnění profilu Dědičné štoly a důlních děl v okolí jámy Jarošovka. Zjištěná délka částečného zasypání Dědičné štoly zásypovým materiálem byla podle předložené dokumentace cca 100 m. Tato skutečnost způsobila zvýšení odporu vodě přitékající Dědičnou štolou a k nadržení vodní hladiny na nátokové straně a ke zvýšení úrovně vodní hladiny o 1,8 m na křížení Dědičné štoly a spojovacího překůpku Jarošovka.

Během kontroly stavu závalu byly zjištěny tyto skutečnosti:

• pata závalu byla posunuta o cca 10 m, tj. do staničení 2602,
• výška závalového materiálu se ve staničení 2572 snížila o cca 0,4 m,
• výška závalového materiálu se ve staničení 2561,5 rovněž snížila o cca 0,4 m,
• ustálená vodní hladina začíná ve staničení 2554 (dále hladina nad závalem cca 0,3 m)
• ve staničení 2554 došlo ke snížení hladiny vody o 42 cm.

Havárie na jámě Jarošovka (výtok zásypového materiálu do prostoru Dědičné štoly a přilehlých děl) byla způsobena nestabilitou sloupce plniva v likvidované jámě. Za hlavní důvod havárie lze označit použitý materiál při likvidaci této jámy. Tento odvalový materiál byl široké škály zrnitosti (složka kamenitá až prachovitá), což v konečném důsledku mělo při průsaku vody zásypovým materiálem za příčinu vyplavování jemnějších písčitých a prachových zrn, oslabování sloupce plniva v jámě, snížení tření mezi plnivem a stěnami jámy a vytečení zásypových hmot.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..