Úvod Doly a revíry Březohorský rudní revír Svatohorský důl v Příbrami

Svatohorský důl v Příbrami

1398
0

Průzkum průběhu Hlavní Květenské žíly byl prováděn také Svatohorským dolem, který byl zaražen v roce 1877. Jáma byla postupně vyhloubena na hloubku 300 m a měla otevřena 3 patra. Ze Svatohorské jámy byl v hloubce 300 m zaražen překop směrem k Březovým Horám. Tímto překopem měl být prozkoumán terén mezi Svatou Horou a Březovými Horami.

Z dolu Prokop na Březových Horách byl proti tomuto překopu ražen na 13. patře také překop. K propojení těchto překopů nedošlo pro velmi špatné geologické podmínky pod příbramským potokem. Svatohorský překop překřížil několik hnědelových žil a jen v některých byly sledy galenitu. Při průzkumných pracích na 2. patře v hloubce 200 m byly nafárány stařiny bývalých železných dolů. Hlavní Květenská žíla byla sledována na 3. patře v délce 144 m a přesto, že tato žíla měla místy mocnost až 6 m, byly nalezeny jen sledy galenitu. I na tomto dole se prokázalo, že Hlavní Květenská žíla je v hloubce 300 m vyplněna převážně železnými rudami, a protože nebyly zjištěny žádné dobyvatelné úložky, byl průzkum ukončen a důl uzavřen v roce 1892.

Po 2. světové válce byl tento důl znovu otevřen a byly v něm hledány radioaktivní nerosty. Ani tyto na tomto dole nebyly v dostatečné míře ověřeny a důl byl po 50. letech znovu uzavřen.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..