Úvod Doly a revíry RD Teplice Zpracování fluoritu z Dolu Moldava

Zpracování fluoritu z Dolu Moldava

3081
0

RD Teplice, ložisko Moldava, jáma Papoušek s provozními objektyZásoby, předané v roce 1957, byly zařazeny mezi nebilanční. Důvodem byl obsah barytu nad tehdy povolenou hranici 5%. V roce 1961 byl zrušen původní výměr zásob a zásoby převedeny do bilančních. Jednalo se o 162,7 tis.t. zásob kategorii C1B + C2B o průměrných obsazích 54,15 % CaF2 a 7,12 % BaSO4.

Moldavská surovina byla zpracovávána v úpravně Sobědruhy na flotační koncentrát stejně, jako všechny ostatní české i dovozové vsázky. I přes poněkud zvýšený obsah barytu, zejména z mělčích částí ložiska, nebyla úprava vsázky složitá a nevyžadovala podstatnější zásahy do technologie.

Vlastní úpravu části vytěžené suroviny zkomplikoval fakt, že byly zastiženy partie s výrazným podílem sulfidických minerálů. Tato část ložiska musela být těžena i zpracovávána separátně. Stejně jako u ostatních vsázek s podílem sulfidů byla prvním stupněm úpravy sulfidická flotace a po odflotování sulfidů byl vyráběn fluoritový koncentrát. Sulfidický koncentrát byl pro vysoké obsahy olova, stříbra a mědi využíván jako kolektivní koncentrát i přesto, že jako škodliny obsahoval poměrně vysoké podíly arsenu a vizmutu.

Vedle flotačního zpracování moldavské vsázky se postupně přecházelo i k částečné výrobě kusového fluoritu pro hutní průmysl. Využitelnost moldavské suroviny pro výrobu kusového fluoritu však je poněkud omezená. Důvodem je jednak tektonické postižení žilné výplně a tím nevhodná granulometrie vsázky, dále pak lokálně partie se zvýšeným obsahem barytu a v neposlední řadě fakt, že fluorit a křemen v páskovaných texturách poměrně intimně srůstají a při požadované zrnitosti kusového fluoritu je není možno oddělit. Při hrubším zrnu se tak v produktu zvyšuje obsah křemene, který je odběrateli limitován .

Komplikujícím faktorem při zpracovávání moldavské suroviny byl v celé historii těžby na ložisku kolísající obsah fluoritu ve vsázce. Důvody byly jak primární (kolísající obsah fluoritu v žilné výplni), tak sekundární (kolísající znečištění ať vlivem fyzikálně – mechanických vlastností okolních hornin či nedodržováním technologické kázně při dobývacích pracích).

Celkově je však možno charakterizovat surovinu z Moldavy jako poměrně kvalitní, vhodnou pro výrobu poměrně široké škály produktů fluoritové úpravny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..