Úvod SHD DVÚZ Překop Centrum – Kolumbus

Překop Centrum – Kolumbus

1304
0

Důl CentrumPři detailním zkoumání vývojových záměrů dolových polí dolů Centrum — Kolumbus bylo rozhodnuto, že s ohledem na množství a uložení uhelné substance bude nejvhodnější realizovat spojení dožívajícího Dolu Kolumbus s Dolem Centrum II.

Překop byl velmi náročnou geologickou a hornickou záležitostí, neboť procházel jednak panenskou slojí, jednak vyrubaným Západním polem na plnou mocnost mateřského dobývacího prostoru Centrum I, Janovským ochranným pilířem a poklesem Viktoria. V dalším pak pokračoval vlastním dobývacím prostorem Dolu Kolumbus I a II. V dobývacím prostoru Centrum činilo nadloží 145 metrů a hnědouhelná sloj zde byla 33 metrů mocná.

Průměr a výztuž překopu musela odpovídat nejen příští těžební kapacitě, ale také napojení na trolejovou lokomotivní dopravu Dolu Centrum II. Vzhledem k tomu, že překop prochází spodní částí sloje o mocnosti 4 až 6 metrů, promísené četnými jílovitými proplástky a jílovitou poruchou Viktoria, bylo třeba rozhodnout o typu výztuže a technologickém postupu.

Pro dané poměry byly zde navrženy různé typy výztuže, které měly zabránit prosakování důlních vod a bobtnání proplástků ve spodní části sloje, která se v minulosti nikdy nerubala. Podle místních poměrů byla ponechána tak zvaná ochranná vrstva uhlí v hlavní sloji dva až čtyři metry, místy i více. Zde přicházela v úvahu zejména kruhová tvárnicová nepoddajná výztuž a kruhová segmentová nepoddajná výztuž z panelů.

Překop byl vyražen o profilu 3,9 metru, střed kruhového profilu byl vzdálen 4,8 metru od podloží. Překop procházel částečně pod stařinami zátinkového komorování v plné mocnosti. Porubní výška komor z roku 1899 činila 13 až 14 metrů, přičemž byly zjištěny dutiny tří nezavalených komor.

Panelový prstenec o světlém průměru 3,9 metru, šířce 32 cm a síle 14 cm se sestával ze čtyř segmentů. Budování se dělo pomocí podavačů a k výplni boků se používalo škvárobetonu. Jinak bylo také použito výztuže tvárnicové a v příhodnějších uhelných partiích výztuže „TH“ se zasazením boků a stropů písky.

Dokončením překopu byla uzavřena historie Dolu Kolumbus. Dne 1. července 1966 došlo k trvalému spojení tohoto dolu s Dolem Centrum.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..