Úvod Doly a revíry UD Hamr Jáma č. 6 Dolu Hamr II

Jáma č. 6 Dolu Hamr II

1331
0

Hloubení první jámy č. 6 na DH II započalo v roce 1980, jáma byla dokončena v r. 1987. Profil jámy byl zvolen kruhový. Po vyražení ústí jámy s kanály byl vnitřní čistý průměr jámy 6,5 m (tj. 33,16 m2).

Odvodnění turonské zvodně zajišťoval systém clonových širokoprofilových vrtů osazených ponornými čerpadly a rozmístěných po obvodu hloubené jámy, odvodnění cenomanské zvodně při procházení jámy přes cenoman zajišťoval druhý systém clonových širokoprofilových vrtů osazených rovněž ponornými čerpadly. Ve zvlášť exponovaných úsecích hloubení jámy s vysokým přítokem vod byl využit předvrt v ose jámy osazený ponorným čerpadlem.

Jáma byla vyztužena litým betonem pomocí ocelové posuvné formy s krokem 3 m, zavěšené na zdvojeném pracovním povalu.

V pevných a nezvodněných intervalech hloubení jámy byla ražena hrubým profilem 44 m2 a síla výztuže litého betonu byla 0,5 m. Betonová směs byla do hloubení dopravována z povrchu potrubím o průměru 150 mm.

Ve zvodněných a málo soudružných horninách byla realizována technologie vyztužování o síle výztuže 1 m tak, že hrubý profil byl ražen v profilu 56 m2. V profilu jámy byla s krokem 1m nejdříve zabudována kruhová ocelová korýtková výztuž zavěšená na háky, se zátahem vlnitým plechem o čistém profilu 44 m2. Volný prostor mezi pažením a bokovými horninami byl vyplněn kačírkem, který po dobu betonáže prostoru mezi formou a TH výztuží zajišťoval drenáž vyztužovaného úseku a izolaci betonáže před přítokem důlních vod. Po vytvrzení betonu byla následně provedena cementová injektáž vrstvy kačírku.

Vrtací práce byly zajištěny těžkými příklepnými vrtacími kladivy typu RP-30 (SSSR), odtěžení rubaniny po trhací práci bylo prováděno drapákovým nakladačem KS-3 (SSSR), zavěšeným na pracovním dvouetážovém povalu. Odtěžení dvojicí okovů o objemu 1,7 m3.

Větrání hloubení zajišťoval sací lutnový tah o průměru 800 mm osazený na povrchu dvoustupňovým ventilátorem APB 710 mm.

Výše uvedená technologie hloubení jámy se plně osvědčila. Jámu vyhloubil dodavatelsky VDUP Praha.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..