Na Cínovci v Krušných horách jsou jedny z největších světových ložisek lithia. Těžit je chce australská firma European Metals. Lithium dokáže oproti jiným kovům uchovat až trojnásobné množství energie. Využívá se do baterií v mobilech a tabletech nebo při skladování energie. Zájem o lithium ve skládce odpadu po minulé těžbě má také fond RSJ, spojený s Karlem Janečkem.
Australská firma European Metals, která chce na Cínovci v Krušných horách těžit lithium, ohlásila, že dva z jejích průzkumných vrtů mají vysoký obsah rudy.
Výkonný ředitel firmy Keith Coughlan na serveru Proactiveinvestors uvedl, že firma do června zahájí další fázi průzkumu, který by měl ohraničit místo, kde by se mohlo těžit. Australané odhadují, že je to reálné od roku 2018.
Zdroj: iHNed.cz
Nevěřím, že v Cínovecké nerozrušené žule bude ekonomicky výhodné hledat lihiem obohacené greissenové výlevy. Už to, že se v poslední době uvádí, že k ekonomické výhodnosti přispěje společné využití cínu a jiných rud je víc než výmluvné. Cín z greissenu i drobný cín rozptýlený přímo v žule těžili pod Pramenáčem už Keltové. Ale ti získávali kassiterit pouze z náplavů. Lituji investory ale i ty geology, kteří investory navnadili. Škoda, že se novodobí geologové více nezabývali historií těžby.