Úvod Média Nový pomocník do chodbic

Nový pomocník do chodbic

2041
0

Hlubináři v lomu ČSA mají od června nového pomocníka. Razicí kombajn KCH100 (AM50). Generálkovaný stroj, který jim má výrazně usnadnit práci, přivezli na sever Čech zástupci výrobce z Polska.

Podobný stroj není ve zdejších hlubinných dolech úplnou novinkou, starší typ kombajnu AM50 se v minulosti už využíval na Dole Kohinoor. „Kombajn AM50 je určen k ražení důlních děl, přičemž jeho velkou výhodou je jeho těžební výkon až 150 m3/hod., může rozpojovat horninu až do tvrdosti 65 MPa a pracovat v chodbách s úklonem až osmnáct stupňů. Samozřejmě je konstruován tak, aby mohl pracovat v prostředí s nebezpečím výbuchu metanu nebo uhelného prachu,“ vysvětlil Jiří Lipták, hlavní mechanik společnosti Důl Kohinoor, která těžbu hlubinným způsobem v lokalitě ČSA zajišťuje. Nový stroj se bude využívat pro ražbu chodbic.

Důvodů, proč si na Armádu nový stroj pořídili, bylo hned několik. „Jednak jsme chtěli zvýšit výkon těžby, jde ale také o modernizace našeho technologického parku. V současnosti máme tři kombajny typu PK3R, dva z nich jsou určené pro ražbu stěnových bloků a třetí byl nasazen pro ražbu chodbic. Odtěžení z chodbicování je nyní připraveno tak, že provoz kombajnu je možný i ve chvíli, kdy se stěnová technologie překlízí do nového stěnového bloku a má odstávku. Tento nový kombajn nám tak umožní zajistit co nejplynulejší těžbu bez zbytečných prostojů,“ vysvětlil Antonín Kotrbatý, výrobní ředitel Dolu Kohinoor.

Ve srovnání s běžně používanými kombajny ruské výroby typu PK3R má nový kombajn větší výkon. Může vyrazit plochu o rozměrech 22 m² z jednoho postavení, ruský kombajn jen zhruba 13 m². Oproti doposud využívaným strojům je se svými 29 tunami zhruba dvojnásobně těžký. „Kombajn je řízen počítačem, v jeho řídicím systému už jsou zakomponovány všechny důležité bezpečnostní a elektrické prvky, jako je blokace řezné hlavy při rozložení pracovní plošiny, nebo při přerušení dodávky vody. Hlídán je tlak, hladina a teplota provozní kapaliny i průtok vody, který zajišťuje chlazení elektromotoru řezného orgánu o výkonu 100 KW, chlazení oleje hydraulické soustavy a skrápění prostoru řezného orgánu za účelem omezení jiskření, chlazení břitů řezných nožů a zamezení prášení,“ doplnil mechanik. Provedení odtěžení materiálu je obdobné, jako hlubináři znají, i AM50 si za sebou táhne mezidopravník, po kterém je uhlí dopravováno na odtěžovací pásové dopravníky.

„Osádku stroje tvoří obvykle tři lidé, včetně kombajnéra, který stroj obsluhuje. Na dobývacím orgánu stroje je umístěna hydraulicky rozkládací pracovní plošina, která bude sloužit pracovníkům, kteří budou pracovat na zajištění stropu a boků v chodbici takzvaným svorníkováním,“ připomněl Lipták. A ačkoli princip těžby je stejný, nový kombajn je dost odlišný v ovládání od těch, na které byli hlubináři doposud zvyklí. „Jedním ze zásadních rozdílů jsou třeba dvě řezné hlavy, až doposud jsme používali kombajny s jednou řeznou hlavu. Celkově je ale kombajn AM50 diametrálně odlišný od toho, na co byli naši lidé zvyklí, musí se naučit pracovat s jinou technikou “ dodal mechanik.

Pro hlubináře by to ale neměl být zásadní problém. Někteří zaměstnanci už před časem prošli jak elektro, tak strojním školením přímo u výrobce v Polsku, stejně tak se seznámili s jeho obsluhou. Ačkoli se stroj vyráběl v Polsku, jeho montáž z jednotlivých dílů probíhala přímo v lokalitě ČSA. V „ostrém“ provozu je nový kombajn zhruba od poloviny června.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..