Úvod Média Společnost OKD dokončila rekultivaci Darkovského moře

Společnost OKD dokončila rekultivaci Darkovského moře

823
0

Darkovské mořeSpolečnost OKD v minulých dnech dokončila technickou rekultivaci jedné z největších ploch zasažených těžbou – takzvaného Darkovského moře. Následovat bude pětiletá biologická rekultivace, během které by se mělo celé území ještě více zazelenat. „Zdařilá rekultivace Darkovského moře je potvrzením našeho cíle vracet po těžbě přírodu lidem. Tato oblast je svou rozlohou a dalšími parametry výjimečná a nejviditelnější, zároveň ale pracujeme na desítkách dalších projektů, které zlepší životní podmínky na Karvinsku,“ řekl ředitel OKD pro rekultivace a IT Radim Tabášek.

Oblast by měla výhledově sloužit hlavně jako sportovní a rekreační zóna. Jezero má ideální podmínky například pro vodní sporty, mezi připravovanými záměry je také vybudování pláží a sportovního zázemí. Okolí vodní plochy nabízí dobrý terén pro cykloturistiku. O budoucnosti areálu budou společně jednat společnost OKD, skupina RPG a město Karviná jako většinoví vlastníci pozemků, memorandum o spolupráci na rozvoji území podepsali na začátku listopadu.

Rekultivační práce na území o rozloze přibližně 150 hektarů započaly v roce 1997. Nastoupila těžká technika, jež nejprve vyčistila vodní plochu od sloupů vysokého napětí a stromů, poté provedla skrývku zemin, vytvarovala hranici vodní plochy i okolní terén návozem pěti milionů kubíků hlušiny a znovu jej překryla novou zeminou.

Rekultivací za zhruba půl miliardy korun vznikla vodní plocha o rozloze cca 32 hektarů s hloubkou vody 25 metrů. Při debatách o budoucím využití je nejčastěji skloňována příměstská rekreační oblast. Voda v „moři“ je totiž v porovnání s okolními rybníky a nádržemi (Žermanice, Těrlicko) kvalitní a čistá. Areál má také síť komunikací, které by se v budoucnu daly využít jako cyklistické stezky. Nyní protínají stezky a silnice polovinu území, v budoucnu se počítá s jejich rozšířením na celou oblast.

V tuto chvíli je území stále ještě stavbou. Probíhající biologická rekultivace – tedy zatravňování a výsadba porostů a především jejich údržba – bude pokračovat dalších pět let. Vzhledem k tomu nebyl přístup na pozemky Darkovského moře oficiálně povolen. „Nevadí nám rybáři nebo lidé, kteří jsou zvědaví, jak bude území vypadat. Ve spolupráci s policií ale budeme zasahovat proti vandalům, kteří by chtěli ničit zeleň nebo vjíždět do areálu motorovými vozidly,“ dodal Tabášek.

Zdroj: Tisková zpráva OKD

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..