Úvod Média Upozornění na nepravdivé informace České televize o firmě Czech Coal

Upozornění na nepravdivé informace České televize o firmě Czech Coal

1002
0

Praha/Most 25. ledna 2010 – Podle včerejšího vysílání zpravodajského pořadu České televize Události a následně i reportáže v pořadu 168 hodin se pod litvínovským sídlištěm Janov nachází „obrovské zásoby uhlí – až tři čtvrtě miliardy tun“. Z toho autor reportáže Robert Malecký vyvozuje, že litvínovská čtvrť Janov je ohrožena těžbou a dokonce naznačuje, že by vznik ghetta v této čtvrti mohl mít souvislost se záměry těžařů v budoucnu janovské sídliště zlikvidovat.

Česká televize zveřejnila nepravdivé informace a skupina Czech Coal nadále trvá na svém stanovisku, že o uhlí pod Litvínovem a v jeho bezprostředním okolí nemá zájem. Od poloviny devadesátých let skupina Czech Coal podnikla společně s obvodním báňským úřadem a ministerstvem životního prostředí celou řadu kroků, jejichž výsledkem je současná situace, kdy pod Litvínovem není žádný dobývací prostor ani chráněné ložiskové území (viz. časový přehled rozhodnutí o zrušení dobývacích prostor a chráněných ložiskových území na Litvínovsku – v příloze). Jediným dobývacím prostorem, který chce společnost v okolí Litvínova využít, je dobývací prostor Komořany, jehož součástí jsou i Horní Jiřetín a Černice. Tento záměr spadá do projektu zpřístupnění zásob hnědého uhlí příštím generacím. Ani v tomto případě se však těžba bezprostředně nedotkne Litvínova. Linie těžby se zastaví minimálně půl kilometru od hranice města za dodržení všech zákonných podmínek na ochranu životního prostředí maximálně eliminujících negativní vlivy těžby.

V obou pořadech ČT se navíc objevila informace o tom, že Horní Jiřetín je pouze překážkou k cestě za dalšími zásobami uhlí v objemu 750 miliónů tun, a to pod sídlištěm Janov. V tomto případě jde o celkový objem uhlí, které se nachází za dosud platnými územními limity, stanovenými vládou v roce 1991. Z toho se 280 miliónů tun nachází právě pod Horním Jiřetínem. Dalších 470 miliónů tun uhlí, s nimiž projekt zpřístupnění zásob hnědého uhlí počítá, se nachází zcela mimo území města Litvínova.

Skupina Czech Coal upozorňuje, že Česká televize nese odpovědnost za případné důsledky, ke kterým může šíření této nepravdivé informace vést. Czech Coal má v rámci svého webu www.udrzitelnyrozvoj.cz již řadu let publikovanou podrobnou informaci o dalším případném využití zásob za územními limity, včetně schémat případného postupu těžby a rekultivací (viz příloha). Tyto informace autor reportáže nevyužil, stejně jako nevznesl dotaz na příslušné orgány státní správy, které jsou za evidenci nerostného bohatství České republiky odpovědné. Citoval v této věci kromě zástupce Czech Coal pouze laiky, a to zaujaté odpůrce těžby.

Příloha:

Časový přehled rozhodnutí o zrušení dobývacích prostor a chráněných ložiskových území na Litvínovsku

Louka u Litvínova

  • listopad 1999: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR rozhodlo o odpisu zásob výhradního ložiska.
  • listopad 2000: Mostecká uhelná podala návrh na zrušení dobývacího prostoru Louka u Litvínova Obvodnímu báňskému úřadu v Mostě.
  • únor 2001: Obvodní báňský úřad v Mostě zrušil dobývací prostor Louka u Litvínova. Tímto rozhodnutím nebylo dotčeno chráněné ložiskové území, stanovené ze zákona rozhodnutím MP ČSR z 9. 2. 1970.
  • srpen 2001: Ministerstvo životního prostředí ČR rozhodlo o změně hranic ložiskového území Louka u Litvínova.
  • prosinec 2004: Mostecká uhelná poslala ministerstvu životního prostředí žádost o pověření ochranou a evidencí chráněných ložisek (CHLÚ) jinou právnickou osobou – Geofondem ČR. V žádosti uvedla, že se jedná o ložiska neperspektivní a neekonomická, na kterých MUS ani v budoucnosti neuvažuje o otvírce povrchovým způsobem. Jednalo se o ložiska: Pluto, Barbora, Jaroslav, Svornost, 1. Máj, Jan Žižka, S. K. Neumann.
  • září 2005: Mostecká uhelná poslala žádost o pověření ochranou a evidencí chráněných ložisek (CHLÚ) jinou právnickou osobou České geologické službě – Geofond.

Hamr I a II u Litvínova

  • prosinec 1994: Ministerstvo hospodářství rozhodlo o odpisu zásob výhradního ložiska.
  • říjen 1995: MUS podala Obvodnímu báňskému úřadu v Mostě návrh na zrušení dobývacího prostoru Hamr I a Hamr II u Litvínova.
  • říjen 1995: Obvodní báňský úřad v Mostě zrušil dobývací prostor Hamr I a Hamr II u Litvínova.
  • duben 1996: Ministerstvo životního prostředí ČR vyhovělo žádosti MUS a zrušilo chráněné ložiskové území Hamr I a Hamr II u Litvínova.

Postupy porubních front lomů společnosti Czech Coal

Zdroj: Tisková zpráva Czech Coal

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..