Úvod Média Společné vyjádření společnosti Správa pohledávek OKD, a.s a insolvenčního správce SP OKD...

Společné vyjádření společnosti Správa pohledávek OKD, a.s a insolvenčního správce SP OKD k probíhajícímu sporu se společnostmi ze skupiny NWR a Citibank N.A., London Branch

1365
0

Správa pohledávek OKD, a.s (SP OKD) vyjadřuje silné znepokojení ze způsobu vedení řízení ve sporu se společnostmi ze skupiny NWR a Citibank N.A., London Branch ohledně vypořádání pohledávek mezi stranami. V minulém týdnu došlo mj. k následujícím událostem:

  1. Soudkyně rozhodující ve sporu uvolnila ve prospěch NWR znalecký posudek, který byl zpracován pro účely trestního řízení, ve kterém je NWR vyšetřována a ve kterém mohly být veškeré části spisu utajované. Znalecký posudek si navíc soudkyně z trestního spisu opatřila zřejmě neoprávněně.
    2. V průběhu pátečního jednání právní zástupce insolvenčního správce zjistil, že soudkyně v ruce drží rozsudek v právě projednávané věci, i když stále probíhá dokazování. Přítomný státní zástupce požádal soudkyni, aby mohl do materiálu nahlédnout, což mu soudkyně nedovolila. Právní poradce insolvenčního správce požádal o zajištění materiálu v přítomnosti vedení Krajského soudu v Ostravě a policie České republiky. K zajištění materiálu nedošlo a právního poradce insolvenčního správce justiční stráž na pokyn soudkyně vyvedla z jednací místnosti. Jednání bylo odročeno.
    3. Bylo zjištěno, že soudkyně rozhodující ve sporu je přítelkyní JUDr. Petry Novákové, bývalé ředitelky právního oddělení SP OKD, bývalou advokátkou NWR a stávající advokátkou pana Zdeňka Bakaly. Po předložení námitky podjatosti ze strany SP OKD a insolvenčního správce, soudkyně odmítla předložit spis Vrchnímu soudu k posouzení, zda není ze sporu vyloučena.

Již dříve soudkyně v probíhajícím sporu zakázala právnímu zástupci SP OKD, aby zastupoval SP OKD ve sporu, protože údajně „obhajobu klienta nevedl v jeho prospěch a právní zástupce byl v údajném konfliktu zájmů“. SP OKD i insolvenční správce však žádný takový konflikt zájmů nezaznamenali a na postup soudkyně si stěžovali, protože právního zástupce vyloučila proti jejich vůli.

SP OKD a insolvenční správce se obávají, že za dané situace není spor rozhodován nestraně a dochází průběžně k jeho ovlivňování ze strany třetích osob.

SP OKD (bývalá OKD, a.s.) je společnost, která spravuje pohledávky vůči bývalým akcionářům a členům orgánům společnosti v celkové (u soudu uplatněné) výši přesahující 20 mld. Kč.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..