Úvod Doly a revíry RD Jeseník Důl Žebračka ve Zlatých Horách

Důl Žebračka ve Zlatých Horách

7560
2

Důl Žebračka ve Zlatých Horách, nacházející se již v katastru obce Heřmanovice (Moravskoslezský kraj), je důlním dílem reprezentujícím v současné době propadlinu oválného půdorysu o rozměrech 95 x 55 m a maximální hloubce až 40 m. Svah propadliny v podélném směru činí v jižní části cca 40-45°, v severní pokračuje nezavalená komora. V příčném řezu východní stěna upadá se sklonem cca 35° a západní stěna tvoří kolmý sráz s převisem šířky od 4 do 7 m a mocnosti kolem 12 m. Tento převis se táhne v délce kolem 80 m.

Důlní dílo „Žebračka” je součástí podzemních systémů těžby na monometalickém ložisku Zlaté Hory – jih (ZH-jih). Propadlina vznikla 3. dubna 1985 prolomením nadloží dobývané komory B 211. Používaná dobývací metoda na ložisku byla komorování s ponechaným volným vyrubaným prostorem (otevřená komora). Původní maximální hloubka propadu byla 65 m. Sestřelením východní části propadu a následným ukládáním inertních odpadů, které probíhalo do roku 1994 se hloubka propadliny snížila na stávajících cca 35-40 m.

2 KOMENTÁŘE

  1. Důlní díla tohoto typu jsou naše bohatství – dědictví po generacích havířů, kteří dokázali s technologiemi, resp. s nástroji své doby nemožné. Takováto stará důlní díla by měla být zrenovovaná a přístupná veřejnosti formou hornických skanzenů – aby všem lidem neustále připomínala, co lidé, kteří zde žili staletí před námi (a s možnostmi, které měli), dokázazali a že nic není nemožné. A pokud důl může vydělávat ještě po ukončení hornické činnosti + dát nějaká pracovní místa – prostřednictvím cestovního ruchu, bude jenom dobře, když bude zachován a zpřístupněn. Bez generací zkušených havířů, bez jejich touhy objevovat poklady země a vynášet je na povrch by moderních dolů a rozvinutého báňského průmyslu dnes nebylo. Je tedy třeba chovat k jejich práci patřičnou úctu. Zdař Bůh!

  2. Je to unikátní místo které by mělo být zpřístupněné veřejnosti. Bohužel dnes obehnáno dvojitým plotem a monitorováno bezpečnostními kamerami. Snad se někdy dočkáme zpřístupnění tohoto zajímavého místa. Naši předkové by si to určitě zasloužili.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..