Úvod Doly a revíry UDZČ Základní systém otvírky a přípravy Uranových dolů Západní Čechy (UDZČ)

Základní systém otvírky a přípravy Uranových dolů Západní Čechy (UDZČ)

1403
0

Dyleň

Ložisko Dyleň bylo otevřeno dvěma jámami a to jámou D-I do úrovně 8. patra a jámou D-II od 9. patra po 22. patro, povrchová část byla vydobyta lomem.

Na všech patrech ložiska byly od jámy raženy otvírkové překopy směrem k hlavnímu rudnímu sloupu, následně potom sledné chodby z nichž se razily rozrážky, směrné překopy a komíny v úsecích průmyslových těles U – zrudnění.

Vítkov II

Na ložisku Vítkov II byly hloubeny dvě jámy. Ložisko bylo otevřeno hlavní jámou Vítkov II do úrovně 21. patra. Jáma č. 10 Klíčov byla dokončena až v r. 1978 přibírkou dříve hloubených komínů.

Vzhledem ke zrudnění, které bylo lokalizováno v pěti rudních sloupech, směřovala otvírka a příprava k relativně složitému rozfárání jednotlivých pater. Z hlavní jámy Vítkov II byly raženy otvírkové příčné překopy, jednak ve směru západním a jednak směrem severním až severovýchodním. Po přetnutí hlavních rudních sloupů pokračovaly ražby směrně podél jednotlivých sloupů s četnými příčnými rozrážkami přes celou mocnost zrudnění.

Zadní Chodov

Ložisko Zadní Chodov bylo otevřeno a zpřístupněno z povrchu třemi jámami.

Jižní rudní sloup byl otevřen z jámy č. 2 na všech patrech (1.-11. patro) až do svého vyklínění.

Severní rudní sloup byl otevřen z jámy č. 1 na všech patrech (1.-10. patro), kdy se U – zrudnění postupně přesunulo směrem na jih do blízkosti jámy č. 3.

Centrální rudní sloup (zčásti i spodní partie severního rudního sloupu) byl zpřístupněn a dobýván jednak jámou č. 3 a dále slepými jámami č. 3a a 3b až na úroveň 27. patra. Dále byly vyhloubeny jámy č. 12 a č. 13, které sloužily jako větrací jámy.

Horizontálně bylo ložisko rozfáráno systémem příčných překopů, které byly raženy ve směru východ – západ. Po přetnutí celého pásma zadněchodovského zlomu pokračovaly ražby z otvírkových překopů směrně (ve směru S – J) podél rudonosné zóny příčnými rozrážkami a překopy přes celou mocnost zrudnění. Intervaly rozrážek a příčných překopů se řídily v souladu s pozdějšími dobývacími pracemi od 10 do 50 m.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..