Úvod Doly a revíry MUS Vznik a vývoj s.p. Doly a úpravny Komořany

Vznik a vývoj s.p. Doly a úpravny Komořany

3962
0

Státní podnik Doly a úpravny Komořany vznikl v roce 1962 jako národní podnik s názvem Doly V. I. Lenina Komořany. Byl začleněn do Sdružení SHD. Národní podnik DVIL Komořany tvořily v roce 1962 tyto závody:

a) těžební:

— Důl Obránců míru
— Důl Jan Šverma
— Důl Čs. armády
— Důl Vrbenský

V březnu 1976 ukončil Důl Vrbenský svoji těžební činnost a změnil se i jeho název na Závod důlních technických služeb Vrbenský. Na tomto závodě byly postupně centralizovány činnosti s celopodnikovou působností, které závod vykonává do součanosti.

b) úpravárenské:
— Úpravna uhlí Komořany

V roce 1976 byla do závodu Úpravna uhlí Komořany začleněna Úpravna uhlí Herkules v Záluží u Mostu.

Po vytvoření státního podniku SHD k 1.7.1988 se národní podnik DVIL Komořany stal koncernovým podnikem nového státního podniku SHD.

Od 1. ledna 1991 se koncernový podnik DVIL Komořany stal samostatným státním podnikem s novým názvem (přejmenován v roce 1990), státní podnik Doly a úpravny Komořany, Most — Komořany.

Nový státní podnik tvořil výše zmíněné tři těžební závody — doly OM, JŠ a ČSA, dva úpravárenské závody—ÚUK a ÚUH, dále Závod důlních technických služeb Vrbenský (ZDTP Vrbenský a správa s. p. DÚK).

V roce 1990 byla ze závodu Úpravna uhlí Komořany vyčleněna Úpravna uhlí Herkules, která se stala samostatným závodem. Těžební závod Obránců míru v roce 1986 skončil těžbu uhlí ve vlastním dolovém poli, ale nezanikl a těžil dále skrývku na svrchních řezech v předpolí těžebního závodu Čs. armády.

Se vznikem nové a. s. Mostecká uhelná společnost od 1. 1. 1993 se státní podnik Doly a úpravny Komořany stane divizí této akciové společnosti.

1. ledna 2008 došlo ke zrušení státního podniku Doly a úpravny Komořany sloučením se státním podnikem Palivový kombinát Ústí na základě usnesení vlády č. 713 ze dne 27. června 2007 a rozhodnutí ministra průmyslu a obchodu č. 208/2007 ze dne 20. listopadu 2007.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..