Úvod Doly a revíry OKD Společnost OKD chce prozkoumat zásoby uhlí a plynu na Dole Frenštát

Společnost OKD chce prozkoumat zásoby uhlí a plynu na Dole Frenštát

1009
0

Těžební společnost OKD má v plánu prozkoumat zásoby uhlí a plynu v okolí Frenštátu pod Radhoštěm. Cílem je získat nezbytné informace pro budoucí rozhodování.

„Abychom mohli odpovědně jednat o budoucnosti dolu, potřebujeme znát objektivní údaje a ne 30 let staré odhady. Je to naše odpovědnost vůči našim akcionářům, kteří financují nákladný konzervační režim, a také směrem ke státu, kterému toto ložisko patří,“ oznámil generální ředitel a předseda představenstva OKD Klaus Dieter Beck. Zároveň se zavázal, že průzkum nebude mít žádný vliv na život lidí v okolí ani na beskydskou přírodu.

V Dole Frenštát, který stát vybudoval v 80. letech minulého století, nyní OKD zabezpečuje konzervační režim. Státní surovinová koncepce schválená vládou firmě ukládá starat se o toto poslední významné ložisko černého uhlí ve střední Evropě tak, aby nedošlo k jeho znehodnocení.

Jak bude průzkum vypadat?
Společnost OKD plánuje zhruba 900 metrů pod zemí vybudování přibližně tisíc metrů dlouhé průzkumné chodby, která bude navazovat na již v minulosti vybudovaná důlní díla. Práce nebudou mít žádný dopad na povrch, lidé žijící v okolí je nijak nepocítí. Firma nechystá ani žádné zásahy do životního prostředí, neplánuje budování nových staveb ani hloubení jam. Hlušinu bude odvážet na odval Dolu Paskov.

Jaké kroky OKD v souvislosti s průzkumem nyní podniká?
Provedení průzkumných prací v Dole Frenštát musí schválit Obvodní báňský úřad v Ostravě. Ještě před podáním žádosti na báňský úřad si OKD chce potvrdit předpoklady, že průzkumné práce nebudou mít žádný vliv na životní prostředí v okolí dolu. Proto zpracovalo tzv. dokumentaci EIA dokládající vliv průzkumu na životní prostředí. Nyní si v souladu se zákonem vyžádá vyjádření Chráněné krajinné oblasti Beskydy a dalších dotčených subjektů k záměru průzkumu.

Jak dlouho bude průzkum trvat?
Průzkum včetně jeho přípravy a závěrečného vyhodnocení by měl trvat zhruba čtyři roky, z toho samotný podzemní průzkum zhruba dva a půl roku.

Co je to ložisko Frenštát–Trojanovice?
U obce Frenštát se nalézá poslední významné ložisko černého uhlí ve střední Evropě. V 70. letech minulého století zde stát vyznačil dobývací prostor a vybudoval důl – dvě věže a zhruba tisíc metrů hluboké jámy. Důl však nikdy nebyl otevřen pro těžbu. Na začátku 90. let došlo k útlumu těžebního i hutního a ocelářského průmyslu u nás. V této souvislosti stát v roce 1995 pověřil OKD, aby důl udržovalo v tzv. konzervačním režimu.

Co je to konzervační režim?
V dole se netěží, ale stávající šachty jsou odvětrávány, odčerpává se z nich voda a provádí se zde základní údržba a opravy. Cílem konzervačního režimu je chránit ložisko černého uhlí a plynu před znehodnocením. Konzervační režim přijde společnost ročně na desítky milionů korun.

Jaký záměr má OKD s Dolem Frenštát?
Udržovací činnosti v Dolu Frenštát stojí společnost OKD desítky milionů korun ročně, aniž by bylo zřejmé, zda a za jakých podmínek by bylo ložisko vůbec vytěžitelné. Pro posouzení budoucnosti dolu nemá OKD v současné chvíli dostatek objektivních informací. K dispozici má pouze třicet let staré údaje z posledních průzkumů ložiska. Proto se OKD chce nyní podívat pod zem a provedením průzkumných prací zpřesnit a doplnit komplexní informace nejen o rozsahu a kvalitě zásob uhlí a plynu, ale také o jejich uložení a geologických podmínkách v dole. V již existujícím Dolu Frenštát chce v hloubce 900 metrů pod zemí vybudovat asi kilometr dlouhou průzkumnou chodbu, která společnosti umožní získat důležité informace potřebné k dalšímu rozhodnutí o osudu dolu.

Znamená to, že OKD chce v lokalitě těžit?
Ne. Provedení průzkumných prací v dole rozhodně není těžbou. S ní OKD aktuálně nepočítá. O další budoucnosti dolu bude možné diskutovat až po dokončení průzkumu.

Jak se průzkum dotkne lidí z okolí dolu a okolní krajiny?
Průzkumné práce v hloubce téměř jeden kilometr pod zemí se na povrchu vůbec neprojeví. Lidé z okolních obcí, jako jsou Frenštát pod Radhoštěm, Trojanovice, Rožnov pod Radhoštěm a další, vůbec nic nepocítí. Ani okolní krajina nebude průzkumem žádným způsobem zasažena. OKD v souvislosti s provedením průzkumu neplánuje budování nových staveb ani hloubení jam. Hlušinu neboli odpad z budování podzemní chodby bude OKD vozit na odval Dolu Paskov (Frýdecko-Místecko). Předpokládaná frekvence průjezdu pěti nákladních automobilů za den je srovnatelná s běžným zásobováním obcí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..