Úvod Doly a revíry OKD Důl ČSA v Karviné

Důl ČSA v Karviné

9777
9
Dul-CSA-Karvina-01

Důl Čs. armáda v Karviné se nachází v severovýchodní části ostravsko-karvinského revíru. Je moderním, prosperujícím dolem vybaveným výkonnou technikou jak tuzemské, tak zahraniční provenience. Dnešní podoba dolu, jehož důlní pole je situováno v katastru obcí Karviná, Orlová a Doubrava, tvoří závody Jan-Karel, Doubrava a závod úpravárenských provozů.

Objevení uhelných slojí v Karviné se datuje okolo roku 1776. Hornické práce začaly v Doubravě v roce 1822. Jáma Eleonora vznikla v roce 1854 a jáma Bettina v roce 1855. V roce 1856 bylo zahájeno hloubení jámy Jindřich a hloubení jámy Františka, o 3 roky později je zakládán Důl Karel. V roce 1860 vzniká Důl Jan a konečně v roce 1870 Hlubina. V roce 1951 došlo ke sloučení dolů Jan-Karel, Františka, Jindřich, Hlubina v jediný podnik Důl Čs. armáda. Následně k 1. 7. 1995 byly sloučeny závody Důl ČSA a Důl Doubrava v jeden celek, přičemž byl nadále zachován název odštěpného závodu Důl Čs. armáda. V roce 2006 ukončil činnost závod Doubrava a v roce 2008 došlo ke sloučení s Dolem Lazy, přičemž vzniká nový důl – Důl Karviná.

Rozloha dobývacího prostoru Dolu Čs. armáda je 26,1 km2. Uhelné sloje mají uložení ležmo v rozmezí od 5°do 25°směrem severozápadním, respektive východním ve východní části důlního pole. Uložení slojí je klidné bez výraznějších vrásových struktur. Tektonika má převážně poklesový charakter.

Mocnost dobývaných slojí je v rozsahu od 1,2 do 7,0 metru. Dobývají se převážně sušské a sedlové sloje karvinského souvrství. V roce 1988 bylo v perspektivní severní části pole zahájeno dobývání nejvrchnějších slojí karvinského souvrství. Hornické práce probíhají převážně v hloubce 800-1000 m pod povrchem. Dobývací metodou je směrné stěnování. Dobývací práce jsou zajišťovány těžebními komplexy.

Úpravárenské provozy Dolu Čs. armáda dovolují uspokojovat požadavky odběratelů jak z hlediska sortimentu tak i kvalitativních parametrů. Výsledným produktem je koksová praná směs plynového typu, dodávaná báňským a hutním koksovnám. Současně je vyráběno i nízkosirnaté uhlí pro energetické použití, tj. energetická směs praná, proplástek a energetický prach. Úpravárenský komplex je vybaven hyperbary těžkokapalinovým rozdružováním v kombinaci se sazečkami. Je schopen uspokojit požadavky i nejnáročnějšího zákazníka – odběratele.

Budoucnost dolu vzhledem k rozsahu uhelných zásob a jejich rozložení je zabezpečena i po roce 2020. Dobývané uhlí má dobrou kvalitu a používá se pro koksování i pro energetické účely.

9 KOMENTÁŘE

 1. Dobry den
  ja jsem Tuan, Vietnamec, ktery pracoval in CSA v roce 1982-1987 (v CSA od 1982 do 1984; V VOKD od 1984 do 1987). v cas, zil jsem v karvine mizerov
  J Vam prosim
  Daj te mi : adresa, email od Jidelna v karvina mizerov
  a adresa od Jidelna – Zavod 5 – CSA, tam kde jsem pracoval

  dekuji vam moc krat

 2. Dobrý den
  chtěl bych se zeptat,jestli je tady někdo kdo pamatuje důlní neštěstí na dole ČSA v březnu v roce 1977

 3. Dobrý den, hledám někoho, kdo pamatuje -Jiřího Malinu,dulní zámečník ,ročník 1963,zahynul v roce 1983.rodák ze Zlína.Jsem jeho kamarád a spolužák z devitiletky.On misto vojny,podepsal doly, a chudáka jej to zavalilo.Děkuji

 4. Dobrý den. Z Jirkou Malinou jsem se vyučil a společně jsme pracovali na dole ČSA. Jsem taky rodák ze Zlína. Já jsem měl větší štěstí než Jirka a vydržel jsem na dole ČSA až do roku 2005 kdy jsem naplnil expozici.
  S pozdravem. Bank

 5. Napiš mi svoji Email adresu.
  Nebudu to publikovat veřejně . dělal jsem v tom kolektivu.Malina dělal nejlepší partě všech dob.

  Josef Šimonů . Jmenuji se Zdenko Župník a hodně o tom vím.
  Doložím dokumentaci.
  Zdař Bůh.

 6. Ano Jirku Malinu jsem znal osobně. Letos v dubnu uplyne 35 let od horského otřesu ve sloji kde zahynuli moji kamarádi. taky připravuji k tady ty události komentář. Doufám, že se na mně nebudou zlobit pozůstalí.

 7. Dobrý den

  Chci se zeptat můj otec Josef Grulich nať. 12.8. 1955 a zahynul 6.3.1987. Neznal ho někdo z vás. Nevím do dnes co se přesně otci stalo. Budu ráda moc za informaci hledám kamaráda nebo kolegu. Budu moc ráda za každou informaci. lucie.grulich@email.cz

  Děkuji dcera Grulichová Lucie

 8. Dobrý deň, mám upomienkové predmety na ktorých je logo v keramickej vložke príboru (lyžička, vidlička) v trojuholníku je hore 5-cípa hviezdička v strede nápis DUL a dolu CSA. Má to súvis nejaký súvis?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..