Úvod Doly a revíry OKD Důl ČSA v Karviné

Důl ČSA v Karviné

16320
10
Dul-CSA-Karvina-01

Důl Čs. armáda v Karviné se nachází v severovýchodní části ostravsko-karvinského revíru. Je moderním, prosperujícím dolem vybaveným výkonnou technikou jak tuzemské, tak zahraniční provenience. Dnešní podoba dolu, jehož důlní pole je situováno v katastru obcí Karviná, Orlová a Doubrava, tvoří závody Jan-Karel, Doubrava a závod úpravárenských provozů.

Objevení uhelných slojí v Karviné se datuje okolo roku 1776. Hornické práce začaly v Doubravě v roce 1822. Jáma Eleonora vznikla v roce 1854 a jáma Bettina v roce 1855. V roce 1856 bylo zahájeno hloubení jámy Jindřich a hloubení jámy Františka, o 3 roky později je zakládán Důl Karel. V roce 1860 vzniká Důl Jan a konečně v roce 1870 Hlubina. V roce 1951 došlo ke sloučení dolů Jan-Karel, Františka, Jindřich, Hlubina v jediný podnik Důl Čs. armáda. Následně k 1. 7. 1995 byly sloučeny závody Důl ČSA a Důl Doubrava v jeden celek, přičemž byl nadále zachován název odštěpného závodu Důl Čs. armáda. V roce 2006 ukončil činnost závod Doubrava a v roce 2008 došlo ke sloučení s Dolem Lazy, přičemž vzniká nový důl – Důl Karviná.

Rozloha dobývacího prostoru Dolu Čs. armáda je 26,1 km2. Uhelné sloje mají uložení ležmo v rozmezí od 5°do 25°směrem severozápadním, respektive východním ve východní části důlního pole. Uložení slojí je klidné bez výraznějších vrásových struktur. Tektonika má převážně poklesový charakter.

Mocnost dobývaných slojí je v rozsahu od 1,2 do 7,0 metru. Dobývají se převážně sušské a sedlové sloje karvinského souvrství. V roce 1988 bylo v perspektivní severní části pole zahájeno dobývání nejvrchnějších slojí karvinského souvrství. Hornické práce probíhají převážně v hloubce 800-1000 m pod povrchem. Dobývací metodou je směrné stěnování. Dobývací práce jsou zajišťovány těžebními komplexy.

Úpravárenské provozy Dolu Čs. armáda dovolují uspokojovat požadavky odběratelů jak z hlediska sortimentu tak i kvalitativních parametrů. Výsledným produktem je koksová praná směs plynového typu, dodávaná báňským a hutním koksovnám. Současně je vyráběno i nízkosirnaté uhlí pro energetické použití, tj. energetická směs praná, proplástek a energetický prach. Úpravárenský komplex je vybaven hyperbary těžkokapalinovým rozdružováním v kombinaci se sazečkami. Je schopen uspokojit požadavky i nejnáročnějšího zákazníka – odběratele.

Budoucnost dolu vzhledem k rozsahu uhelných zásob a jejich rozložení je zabezpečena i po roce 2020. Dobývané uhlí má dobrou kvalitu a používá se pro koksování i pro energetické účely.

10 KOMENTÁŘE

 1. Dobry den
  ja jsem Tuan, Vietnamec, ktery pracoval in CSA v roce 1982-1987 (v CSA od 1982 do 1984; V VOKD od 1984 do 1987). v cas, zil jsem v karvine mizerov
  J Vam prosim
  Daj te mi : adresa, email od Jidelna v karvina mizerov
  a adresa od Jidelna – Zavod 5 – CSA, tam kde jsem pracoval

  dekuji vam moc krat

 2. Dobrý den
  chtěl bych se zeptat,jestli je tady někdo kdo pamatuje důlní neštěstí na dole ČSA v březnu v roce 1977

 3. Dobrý den, hledám někoho, kdo pamatuje -Jiřího Malinu,dulní zámečník ,ročník 1963,zahynul v roce 1983.rodák ze Zlína.Jsem jeho kamarád a spolužák z devitiletky.On misto vojny,podepsal doly, a chudáka jej to zavalilo.Děkuji

 4. Dobrý den. Z Jirkou Malinou jsem se vyučil a společně jsme pracovali na dole ČSA. Jsem taky rodák ze Zlína. Já jsem měl větší štěstí než Jirka a vydržel jsem na dole ČSA až do roku 2005 kdy jsem naplnil expozici.
  S pozdravem. Bank

 5. Napiš mi svoji Email adresu.
  Nebudu to publikovat veřejně . dělal jsem v tom kolektivu.Malina dělal nejlepší partě všech dob.

  Josef Šimonů . Jmenuji se Zdenko Župník a hodně o tom vím.
  Doložím dokumentaci.
  Zdař Bůh.

 6. Ano Jirku Malinu jsem znal osobně. Letos v dubnu uplyne 35 let od horského otřesu ve sloji kde zahynuli moji kamarádi. taky připravuji k tady ty události komentář. Doufám, že se na mně nebudou zlobit pozůstalí.

 7. Dobrý den

  Chci se zeptat můj otec Josef Grulich nať. 12.8. 1955 a zahynul 6.3.1987. Neznal ho někdo z vás. Nevím do dnes co se přesně otci stalo. Budu ráda moc za informaci hledám kamaráda nebo kolegu. Budu moc ráda za každou informaci. lucie.grulich@email.cz

  Děkuji dcera Grulichová Lucie

 8. Dobrý deň, mám upomienkové predmety na ktorých je logo v keramickej vložke príboru (lyžička, vidlička) v trojuholníku je hore 5-cípa hviezdička v strede nápis DUL a dolu CSA. Má to súvis nejaký súvis?

 9. Chcem sa dozvedieť aké informácie som zanechal na Dole ČSA v Karvinej asi v rokoch 1960 – 1962, už si presne nepamätám, ale pracoval som ako brigádnik na závode č. 7.
  Býval som na Sovinci.
  Rád si na to spomínam
  Ďakujem

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..