Úvod Doly a revíry OKD Historie Dolu Jan Šverma v Ostravě (III. část)

Historie Dolu Jan Šverma v Ostravě (III. část)

1191
1
Dul-Jan-Sverma-Ostrava

PRŮZKUMNÉ A KUTACÍ PRÁCE V DOBYVACÍM PROSTORU SVINOV

V oblasti obce Svinova byly prováděny kutací práce již ve druhé polovině 19. století. V roce 1895 zjistili bratři Oderští při kutání uhelné sloje v malé hloubce pod povrchem a údajně také povedenými mělkými vrty z povrchu, i sloje uložené hlouběji. Na základě tohoto průzkumu nechali vyhloubit na parcele č. 1107/2 v katastru obce Svinova (která se nacházela přibližně 800 m západně od Svinovského dvora) šachtici.

Při hloubení bylo zjištěno několik slabých slojí. Tato skutečnost a nedostatek finančních prostředků je donutil prodat svá výhradní kutiště v roce 1869 hraběti Schwarzenbergovi, respektive těžařstvu Vordenberg – Radgewerken, které uskutečnilo vyhloubení jámy do hloubky 109,21 m. Ze dna jámy byl v roce 1876 proveden upadni vrt, který dosáhl úrovně 202 m (od povrchu). Jámou a vrtem bylo zjištěno (podle tehdejších měřítek) 6 rubatelných a 8 nerubatelných slojí.

Tyto výsledky, nedostatek finančních prostředků a také vyjádření tehdejších odborníků, že se jedná o sloje, které náleží ke kulmu, zapříčinil ukončení další hornické činnosti. Koncem 19. století nechala společnost Marie – Anna v této oblasti provést několik hlubinných vrtů z povrchu (dokumentace se nezachovala), ale další průzkumná hornická činnost již není v dobových materiálech zaznamenána. Také není uvedeno, zda na základě výsledků kutacích prací byly propůjčeny některým z majitelů výhradních kutišť dolové míry.

Další geologický průzkum byl v této oblasti obnoven až v první polovině 50-tých let 20. století.

1 komentář

  1. Dobrý den.
    Zajímala by mě bližší lokalizace parcely 1107/2 ve Svinově. V současných katastrálních mapách se nachází pouze 1107.
    Děkuji
    Daniel Žitník

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..