Úvod Důlní neštěstí, nehody, havárie Těžký úraz údržbáře na Dole 1. máj v Karviné 3. května 1971

Těžký úraz údržbáře na Dole 1. máj v Karviné 3. května 1971

2030
0
Dul-Barbora-Karvina-03

Na Dole 1. Máj došlo dne 3. května 1971 k těžkému úrazu údržbáře jámy na náraží 7. patra hlavní výdušné jámy.

Četa údržbářů se dohodla se strojníkem těžního stroje, že při práci (výměně průvodnic) budou používat nouzový signál z klece. Předák zůstal na patře. Když četa dokončila práci v jámě, zatáhla se na nouzový signál do náraží 7. patra. Tam byla klec zastavena jednak nouzovým signálem, jednak návěstím »stůj«, které dal předák z náraží. Signál »stůj« však zablokoval těžní stroj, takže strojník, když později obdržel od osádky signál k jízdě nahoru, nemohl stroj rozjet.

Když se stroj ani po opakovaných dvou signálech nerozjel, vystoupil postižený z dopravní nádoby do náraží. Mezitím se strojník domluvil s narážečem na výjezdním patře, aby mu odblokoval těžní stroj příslušným návěstím. Když se tak stalo, strojník reagoval na původní návěstí z klece a rozjel stroj směrem nahoru. V tom okamžiku vstupoval postižený do klece, byl klecí zachycen a zraněn.

Postižený pracoval v 7. kvalifikační třídě a v jámě pracoval tři a půl roku. Do náraží vystoupil proto, aby se domluvil se strojníkem. Domluva se neuskutečnila, neboť telefon byl obsazen právě hovorem mezi strojníkem a narážečem na výjezdním patře. Hlavní příčinou úrazu byla skutečnost, že pracovníci porušili dohodnutý způsob signalizace se strojníkem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..