Úvod Důlní neštěstí, nehody, havárie Únik metanu ze štoly Treppenschacht v Ostravě

Únik metanu ze štoly Treppenschacht v Ostravě

1645
1

V neděli 8.března krátce před polednem byl na ostravském centru tísňového volání jedním z ostravských občanů nahlášen pravděpodobný únik plynu v oblasti Slezské Ostravy – konkrétně v těsné blízkosti zahrádkářské kolonie (místními lidmi označovaná jako Jaklovecká kolonie), poblíž Hýbnerovy ulice. Na místo byly bezprostředně vysláni hasiči a pohotovostní skupina Revírní báňské záchranné stanice. Měřením byl zjištěn výstup tzv. stařinové důlní směsi s cca 20 % koncentrací metanu. K úniku plynu byli přivoláni také experti z Dolu Odra, o.z. a Obvodního báňského úřadu v Ostravě. Po odkrytí zeminy bylo těsně pod povrchem objeveno pravděpodobné vyústění úpadní štoly z období kolem roku 1840. Ve starých důlních mapách je tato štola označena jako Treppenschacht – neboli schodová jáma. Podle dochované historické dokumentace byla tato chodba asi 90 metrů dlouhá a v terénu má sklon asi 34 stupňů. Podle prvotního průzkumu bylo zdivo této štoly poměrně zachovalé, včetně její cihlové klenby.

Vlivem výrazného poklesu barometrického tlaku došlo k přetlaku plynů v ostravském podzemí a tedy k jejich přirozenému úniku směrem k povrchu. Po odkrytí profilu zmíněné staré důlní chodby o průřezu 1 x 1,2 metru unikalo z podzemí 275 metrů krychlových stařinové směsi za minutu s cca 8,5% koncentrací metanu. Za 24 hodin tak z podzemí uniklo podle hrubých propočtů asi 32 000 krychlových metrů metanu.

1 komentář

 1. Dobrý den, prosím o pomoc, zjistit měřením nějakého citlivého přístroje na metan, zda se nenachází v mém RD.
  Bydlím v řadovce v Ostravě -Pustkovci na ul.Pustkovecké 348/4G.Nevím, na koho se už mám o pomoc obrátit.Co roztály sněhy, navalilo se vody pod dům, stojí pod svahem, firma nám postavila domy na klíč, nad námi neodkanalizovala terén, voda teče k mým základům, na pozemek zhora i zprava, jsem pod jejich úrovní a nejvíc přispěla asi k zahnívání zeminy pod domem firma, která mi přistavila ve dvoře jídelnu, podél ní dešť.kanalizace bez těsnění / 16měsíců nechtěli řešit,monitoring dokázal závadu,na původní RD napojili? T-kusem/, mám strach, zda vůbec napojili, zda to tam není též bez těsnění, zda mi pořád po deštích neteče i tato voda pod dům, místo do kanalizace.
  V domě cítím ráno puch jak v kurníku,Před deštěm, když bylo teplo, u vchodu u stěny bylo cítit nějaký plyn ze země.Technik kotle čichal a řekl, že je to zkažená kanalizace, zemina že zahnívá, tlí, tvoří se bioplyn – metan.Proto mě prý pálí kůže.
  Od března trpím v domě pocity pálení kůže po těle, štípání očí, dnes už cítím na jazyku něco nechutného, štípe mě v ústech, dých.cestách a nikdo neví, co to v domě mám, kdo by to zjistil, jak se toho zbavit.Už se v domě nedá žít, je nový, kolaudován 1.2.2007.4 noci jsem spala už u dcery, už se tu nedalo být ani ve dne, když jsem v noci šla v patře na WC a zpět, jakoby mě ošlehla radioaktivita, pak mě pálilo po těle, i dech.Spálené v krku, jazyk bílý.I teď mě štípé jazyk.Když jsem v pěkný den seděla na nízkém stolečku na dvoře, přesazovala, v noci mě odspodu pálilo tělo, ráno jsem měla oční víčka červená, jakoby spálená, tedy ještě silnější radioaktivita nebo metan? na dvoře, než doma.
  Nikdo neví poradit, pomoct, zjistit, co to tu mám, co mě vyhání z domu.Už v lednu tu byl nedýchatelný vzduch, větrala jsem i ve 3, 4 hodiny v noci.Teď pořád větrám, pálí mě kůže.Prosím, nemáte nějaké citlivé přístroje, které by zjistily, co mě tu spaluje?
  Může to být opravdu tvořící se metan pod domem i zahradou s tlející zeminy pod svahem na jílovitém podloží, která je dlouho zaražená u základů ve dvoře, těžce se asi přesouvá na opač.stranu domu ke vchodu, tam vzlíná u vchodu spárami dlažby, vlhne zeď zádveří.Ta zem nikdy do hloubky nevysychá, bylo vidět po odkopání základů.Nedýchám tu prosím metan?
  Moc to spěchá.Nedá se tu být.Co dělat?Jak se toho nepříjemného čehosi ve vzduchu zbavit?Nejhorší, jak se topí, když se venku otepluje, tehdy ty spalující účinky sílí.Prosím o pomoc, už jste poslední, na koho se obracím.Byl zde měřit kominík, plynař, hasiči,z poruch.linky RW.Nic.Můj telefon : 773 520 348
  Děkuji za pochopení a případnou pomoc,Už spoléhám jen na horníky.
  S přáním hezkého dne Šrámková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..