Dolu Jan Šverma (jako podniku) byly přiděleny zakladatelem (bývalým federálním ministerstvem paliv a energetiky) po dohodě se Státní báňskou správou a s přihlédnutím k Hornímu zákonu:
– dobývací prostor Mariánské Hory č. j. 12/1833/Sta/Pr/74 z 26. 3. 1975
– dobývací prostor Svinov č. j. 14.2/27/63 z 16. 3. 1963 o celkové výměře 2 186 hektarů 18 arů 84,75 m2 pro těžbu černého uhlí hlubinným způsobem.
K provozním a jiným účelům používal DJŠ před ukončením provozu 851 parcel na dvanácti katastrálních územích o celkové rozloze 106 hektarů 63 arů. V průběhu hornické řinnosti na DJŠ byla ke zpřístupnění a odvětrávání ložiska používána následující vertikální díla:
1. jáma č. 1
2. jáma č. 2 (v blízkosti jámy č. 1 a 3/4)
3. výdušná jáma č. 2 (v severní části DP Mar. Hory)
4. těžní jáma č. 3/4
5. výdušná jáma č. 3
6. výdušný větrní vrt v Hošťálkovicích
7. těžní jáma Svinov (č. 2)
8. výdušná jáma Oderský (č. 6)
Z uvedených vertikálních děl byly před ukončením provozu DJŠ v činnosti pouze jámy s pořadovými čísly 1, 4, 5, 7 a 8.
Dále se v dobývacím prostoru Mariánské Hory nacházela hloubení těžní a výdušné jámy Bedřich a v dobývacím prostoru Svinov, šachtice bratří Oderských. Pro úplnost je nutno dodat, že v letech 1954 – 1968 byl dobývací prostor Dolu Odra spojen s dobývacím prostorem Mar. Hory a v tomto prostoru, který byl následně součástí DP Přívoz, se nacházely “těžní a výdušná jáma Odra“ a tzv. “větrní díra” (širokoprofílový vrt o třech různých průměrech), zmíněná těžní jáma Odra, spolu s výdušným větrním vrtem v Hošťálkovicích, tvořily samostatné větrní oddělení Hošťálkovického pole (do doby likvidace těžní jámy Odra).
Jednalo se o kombinovaný systém centrálního a diagonálního větrání. Vtažná jáma č. 2 ve Svinově (která se nacházela v dobývacím prostoru M. H.) a výdušná jáma Oderský (v DP Svinov) odvětrávaly uvedené DP, severozápadní část DP Mar. Hory, včetně části průzkumného pole Zábřeh. Jednalo se o diagonální větrání.
Před ukončením provozu DJŠ byl podnik rozdělen na 2 závody. Závod 1 – Mariánské Hory a závod 2 – Svinov.
Těžební oblasti jednotlivých závodů nebyly totožné se stanovenými hranicemi DP Mariánské Hory a Svinov.
V areálech obou vtažných jam (3/4 v M. H. a 2 ve Svinově) byla umístěna zařízení pro výrobu stlačeného vzduchu, povrchové dílny, dřeviště a další pomocné provozy.
Výdušná jáma Oderský byla vybavena těžním zařízením bez schválení řádné jízdy na laně. Pro případ potřeby byly povoleny výjimečné jízdy. V areálu této výdušné jámy se nacházely: strojovna, budova větráků, elektrická rozvodna a správní budova s lampovnou.