Úvod Doly a revíry OKD Základní systém otvírky Dolu Heřmanice

Základní systém otvírky Dolu Heřmanice

2575
0

Jáma Heřmanice III, výdušnáDůl Heřmanice vznikl sloučením dvou dolů, a to Dolu Heřmanice (kdysi Rudý říjen) a Dolu Michal (kdysi Petr Cingr). Systém otvírky byl proveden pro každý dobývací prostor samostatně, i když následně již došlo k provázanosti hornických činností, a to jak z hlediska propojení důlními díly, propojení větrání, čerpání důlní vody, rozvodem stlačeného vzduchu i způsobem dopravy uhlí na povrch.

Zásoby v dobývacím prostoru Heřmanice byly zpřístupněny dvěma dvojicemi jam. Pro odtěžení horniny z dolu sloužila pouze jáma Heřmanice II. Z hlediska větrání tvořily tyto čtyři jámy dvě větrní oblasti a to větrní oblast výdušné jámy č. III s úvodními jámami II a V (kombinace centrálního a diagonálního větrání) a centrální větrání výdušné jámy č. IV s úvodní jámou č. V.

Pro dopravu mužstva, materiálu, uhlí a kamene sloužila jáma č. II. Jáma č. III sloužila pro dopravu materiálu a mimořádnou jízdu mužstva. Jámy č. IV a V sloužily pro mimořádnou a revizní jízdu.

Základní otvírka v dole byla vedena hlavními překopy v úrovni 3., 4. a 5. patra, výškové úrovně – 179 m, – 299 m, – 451 m u jámy č. II, které spojují dvojici jam XI a III a IV, V. Na tuto základní otvírku navazovaly v jednotlivých krách oddílové překopy a vlastní příprava slojí. V úrovni 4. a 5. patra byly překopy 477 a 577 vedeny až do dobývacího prostoru Michálkovice. Překop 477 sloužil pro odvádění výdušných větrů, překop 577 pro odtěžení z oblasti jámy P. Cingr.

Jako těžní patro sloužilo v 90. letech 20. st. již pouze 5. patro, na nějž byla svedena veškerá těžba včetně těžby z dobývacího prostoru Michálkovice (Petr Cingr). Patra 2., 3. a 4. sloužila pro větrání, patro 4. pro dopravu materiálu.

Zásoby v dobývacím prostoru Michálkovice byly zpřístupněny jámami Petr Cingr (Michal), Oskar, Petr a Pavel. Základní otvírka byla vedena hlavními překopy na jednotlivých patrech mezi jámami Petr Cingr a Oskar. Později byly využívány pouze překopy na 16. a 18. patře a to pro odvětrání pracovišť v okolí jámy Petr Cingr.

Jámy Petr Cingr a Oskar byly vyhloubeny pod 18.patro ( – 377 m resp. – 372 m ). Zásoby po 18. patro byly vydobyty, takže otvírka posledně připravovaných slojí byla vedena podpatrově. Propojení obou dobývacích prostorů překopem č. 577 v úrovni 5. p. umožňovalo vést těžbu na jámu č. II i jámu Petr Cingr.

Jáma Petr sloužila jako výdušná pro větrání skladiště trhavin na 10. patře a pro rozvod vody a stlačeného vzduchu. Jáma Pavel byla neutrální a sloužila pro rozvod provozní vody.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..